JÁDRO - Matrix VII. - Indiana Jones (2012)

JÁDRO a jejich účast na šifrovačce Matrix VII. - Indiana Jones (2012)

Složení:
Kája Kodyn Tesař,
David Dejw Kruml, Pája Pája Sečkářová, Helča Elen Čmelíková, Ríša Ricc Čmelík

Letos se Tykadla nechystala skládat na Matrix tým a rozprostřela se do dvou známých týmů: JÁDRO (Kodyn) a Jeníčci (Janka a Voda).
Osud tomu tak nějak chtěl, že jsme se na trati stále potkávali, ale o tom až později.

Jelikož jsem na Matrixu nikdy nebyl, tak jsem se docela těšil, protože tato hra měla v luštitelské obci pozitivní ohlasy. Padala slova jako jiná, netradiční a z doslechu jsem věděl, že mívá silnou městskou část, kde se velmi často tým dost štěpí. Z předstartovních informací ovšem nic takového nevyplývalo => Není třeba si kupovat celodenní jízdenku hovoří asi za vše.
Takže jsme byli docela zvědaví, s čím orgové přijdou letos.
I ručník a případně plavky dávaly našim mozkovým závitům zabrat. Každopádně už dopředu se vědělo, že do vody nikdo dobrovolně nepůjde.
Dejw napsal v předstartovní přípravě:
"Uz mi doslo, o co pujde. Mezi dvema brehy jezera bude tesne pod hladinou
polozena uzka sklenena deska. Ti, jejichz vira neni pevna, spadnou do vody
nebo se vysvliknou donaha nebo oboji.
D."
Pája reagovala: "Budu zklamana, kdyz to bude jinak."

V den startu jsme se přesunuli za Ríšou a Elen do Prahy a při předstartovním obědu v Majáku jsme potkali krom jiného Janku s Vodou a posléze i další Jeníčky.
Jako jediní jsme měli situaci zcela pod kontrolou, protože jsme měli rezervaci, a tak kolem nás pinkl rychle skákal (z doslechu víme, že další týmy neměly takové štěstí)
Po vydatném obědě jsme se přesunuli na start a po zaprezentování jsme očekávali zahájení.

Na louce se objeví Indiana s bičem a za ním se líně valící velký červený míč (čti za ním se valil obrovský balvan). Po krátkém úvodu je hra odstartována. Pája promeškává zcela zásadní okamžik otevírání obálky.

1) Startovací šifra - Sudoku (13:23 - 16:37 - i s přesunem na další stanoviště) - průběžné 60. místo (Pája posílá esemesky pomalu :D)
Koukáme na zadání a zjišťujeme, co jsme všechno obdrželi. Orgovskou mapu pro celou hru, orienťáckou mapu pro první aktivitu a kopie toho samého.
Chvilku zkoušíme koukat do orienťácké mapy, ale moc moudří z toho nejsme, a tak se rozhodneme, že se zkusíme podívat na nejbližší stanoviště, která jsou blízko.
Po cestě upozorním Páju, že rastr je A až I a 1 až 9, tj. 9x9, a je tam 9 různých zakroužkovaných stanovišť. Zároveň se od Páji dozvídám, že i písmenek v textu je 81.
(tady vidíte, že vše podstatné již zaznělo v prvních minutách a už z tohoto bychom měli být schopni co nejrychleji vydolovat sudoku).
Doplňujeme 81 znaků do mřížky a Pája čte ZŘÍCENINY. Hledáme tedy zříceniny a snažíme se je číst. Všímáme si, že mapové značky jsou tam vícekrát. Některé 3x, některé 4x.
Každopádně z těch zřícenin nic rozumného neleze.

Postupně luštíme jednotlivé dílčí úkoly a já s Riccem obíháme další stanoviště a získáváme dílčí kódy. Telefonujeme je zbytku týmu, přičemž po nějaké době nás už tým stáhne, že mají vizi.
Když se k týmu s Riccem připojíme, tak nám řeknou, že jde o sudoku, a poprosí mě, abych ho doluštil (Dejw ho teda původně chtěl vyluštit, než se vrátím, a ukázat nám ho, ale nestihl to).
Čteme zříceniny a říkáme si, že by bylo pěkné, kdyby se to dalo vyluštit jen z toho prvotního zadání (po hře se dozvídáme, že to šlo).
Díky přehlížení už padlých faktů ztrácíme cenné minuty.
Po cestě míjíme ještě luštící Jeníčky, tak jim pěkně zamáváme a mizíme na dvojku.

Přesouváme se z Kunratického lesa do parku u Kunratického zámku.

2) Lopatka (16:37 - 18:27) - průběžné 29. místo (vede Chlyftym, v 16:23 na 4)
Trochu jsme při přesunu minuli cíl určení, a tak se musíme vracet. Parky jsou tu totiž dva a my šli na JV toho většího (co už).
Usedáme na lavičku vedle VW Turbo vlaku a čekáme na Dejwa, který běžel (opravdu běžel) vyzvednout zadání.

Přibíhá s lopatkou a zadáním. Moc moudří z toho zpočátku nejsme. Máme spoustu asi "souřadnic" a k tomu lopatku.
Postupně přiřazujeme koleno, nehet, fifinku, pinďu a další části lopatce a zkoušíme ji nějak skládat.
Až tak úplně nám to nejde a tak vyšleme Ricce pro indícii, která by neměla být příliš daleko.


Zadání šifry ze stránek: MATRIX - Indiana Jones

S fotkou indície v mobilu se utvrzujeme v tom, že je potřeba nějak pracovat s lopatkou. Přicházíme na princip rotací a rozebírání arogantního tygra a velice pomalu čteme postupně jednotlivá písmenka.

Vychází nám PISTA1MILENAZAPAD. Když jinak natočíme péro a šneka, tak máme O. To už je lepší.

Přesun je jednoduchý - a jak se později ukáže na poměry letošního Matrixu - i velice krátký.

3) Osobnosti (18:27 - 19:14) - průběžné 24. místo (vede Chlyftym, v 17:37 na 6)
U pošty už sedí týmy a začíná poprchávat. Musíme si najít suché útočiště. Chvilku pouze přecházíme sem a tam, ale nakonec nekompromisně zabíráme lavičku (ta první, která byla blíž, prý byla nevzhledná a byla tam šavle).
Osobnosti jsme identifikovali velice rychle. Ty, které neznáme, hledáme na internetu a velice rychle je máme pokupě. Ivo Viktor vzešel z rady od přítele na telefonu a nakonec nám chyběla jen busta. Josef Lada se přímo nabízel a krátkým ověřením máme všechny pohromadě.
Rychlým pozorováním zamítáme použití křestních jmen, protože Jamie nebo Ricky se nám až tak úplně nelíbí, a pracujeme pouze s příjmeními.
Řádků je 12, rozsah písmen na řádcích odpovídá dnům, tady je indícií, že není o čem pochybovat.
Převádíme příjmení na dny kalendáře a snažíme se vyčíst tajenku ze zadání.
Akorát zjišťujeme, že jsme udělali chybu. No nevadí. Nakonec z toho dostaneme KALIBARNA a může se jít.

Při přesunu ztratíme Ricce s Dejwem, kteří jsou hrozně rychlí, a musíme jim volat, abychom se za nimi dostali.

4) Trojice (19:14 - 19:51) - průběžné 18. místo (vede Tmou.org, v 18:59 na 7)
U rybníčků vyzvedáváme šifru, usedáme na klády a říkáme, že to vypadá jako republika. A že obrázky navádí na některá města => Plzák na Plzeň, koš => Košice,...
Hbitě přiřazujeme jednotlivým obrázkům názvy a ty se pak snažíme dostat i do mapy. Během chvilky je hotovo, čteme tajenku a odcházíme.
Takhle by to mělo vypadat všude. Snad aspoň trochu poposkočíme v pořadí.

Až zpětně jsem se dozvěděl, že se tu dalo plavat pro nápovědu. Tak snad je dobře, že na to vůbec nedošlo. Nejrychlejší týmy tu prý plavaly snad skoro všechny.

Ricc s Dejwem nás navigují kvalitně a tak jsme za chvilku na jedné z nemála kót, které nás čekají. Dohledávka místa teda není úplně jednoduchá, ale zvládáme to.

5) Umístění (19:51 - 21:23) - průběžné 17. místo (vede Tmou.org, v 19:35 na 8)
Okolo sedí spousta dalších týmů. Tak tady by to šlo. Bohužel ani po několika přečteních a snaze šifru nějak elegantně prolomit nemáme rozumný nápad.
Dejw vykresluje barvičky značek, pracujeme s mnoha nápady, ale nic rozumného z toho neleze. Po chvíli si vedle nás rozbíjí stan tým Jeníčků, tak těm jsme neutekli.
Vzhledem k tomu, že je k šifře možné vyzvednou indícii, tak se vydávám na přespolní běh na spojnici žluté s cyklostezkou.
Místo jsem trefil, hledám, nic nenacházím. Oběhal jsem 2 křižovatky, které by přicházely podle orgovské mapy v úvahu, prohledal značky i roští, prostě nic. Volám Páje, jestli jsem vůbec správně, a shodujeme se na tom, že indície má být buď tam, tam, tam či tam. Takže tady to nebude. Aspoň tu mohl být lísteček.
Přebíhám ještě do Cholupic k pomníku, kde na první pohled taky nic není. Až když zvětším perimetr na cca 5 metrů, tak nalézám odtrženou kartičku MATRIXu, že tu nic není.
Aspoň, že ta tu byla, protože na spojnici nebylo vůbec nic. Telefonicky se domlouváme, že se vrátím zpět a zkusíme to nějak vyluštit.
Když doběhnu už za tmy (bez čelovky) k týmu, vítězně hlásí, že to prolomili a můžeme jít dál. Rychle se občerstvím, najdu čelovku a razíme. Jeníčci tu ještě sedí, ale už sebou šijou.

Až na 7. stanovišti jsem se od Majka dozvěděl, že už na tom prvním místě, kam jsem doběhl, byla umístěna ta indície. Akorát ji dali podle zápisů ve fóru úplně někam jinam, než byla křižovatka dle mapy.

Při přesunu volí Dejw trasu neomylně a přímočaře. Další stanoviště nalézáme bez problémů.

6) Slovíčka (21:23 - 0:31) - průběžné 19. místo (vede Tmou.org, v 20:48 na 9)
Na stromě jsou nějaké pokyny a v zemi je tu díra. Dostáváme pokyny, že nemáme svítit dovnitř a máme si po zanoření ruky vytáhnout zadání.
Elen se statečně obětuje a my ostatní hledáme ručník, aby se pak mohla usušit. Získává zadání a podělí se s námi o zážitek, co bylo uvnitř (ryba).
Hledáme si místo pro luštění a nalézáme pěknou lampu, hned vedle Vlhké jámy. Pozdravíme je a pouštíme se do luštění.
Pozorování o různých předponách máme vcelku rychle. Padne návrh přepsat vše do přehledné tabulky 15x15. Zvlášť kmeny a zvlášť předpony.
No tohle není zrovna ta nejrychlejší činnost, když dojde na to, aby někdo začal něco vytvářet a sumírovat data.
Nakonec teda vyndá bloček Dejw a nadvakrát vše přepíše (nic menšího už nenašel :D, takže napoprvé se mu to tam nevešlo).
Vyznačíme si pěkně, ke kterým slovům se předpony hodí a ke kterým ne, a přemýšlíme, co s tím.
Máme dokonce vypsané i počty v jednotlivých řádcích, ale bohužel známe slova jinak než výkladové slovníky.
Každopádně nám z toho nic neleze a když už jsme si všichni stihli skočit na záchod, najíst se a někteří se i kompletně převléci (já), tak se rozhodujeme jít pro indícii.
Po příchodu na správné místo vidíme Jeníčky, jak luští. Zoufale hledáme a nic nenacházíme. Nakonec po cca. 35-40 minutách Pája volá, kde že to jako má být.
Dozvídáme se, že na západní straně mostu. Tady teda nic krom hnusné stoky není.
Nakonec Dejw s Riccem nalézají lano (zcela jinde, než mělo být) a získávají info, jak šifru řešit. Nutno podotknout, že za to málem Dejw zaplatil zdravím, protože spadl.
Dejw říká, že tam byly obrázky a nemohl je vyfotit, tak si je zapamatoval. Byl tam příboj, výboj, odboj a náboj a dohromady dávaly = D.
Princip jsme věděli, mlátili jsme se do hlav a po opravě 8 z 15 řádků jsme mohli jít dál.

Pokud bychom udělali už prvně důslednou kontrolu, možná bychom to z toho vyčetli. Ale na možná se nehraje.
Jeníčci tu ještě sedí, valíme dál.

Cesta je hooooodně do kopce a tak přestáváme mít orgy rádi. A to ještě bude hůř!

7) Škatulata (0:31 - 2:04) - průběžné 24. místo (vede Tmou.org, v 0:12 na 12)
Přijdeme k budce a přemýšlíme, co s tím. Dejw se nechává zavřít a předává nám polovinu zadání. Dlouho nikdo nepřichází, abychom ho mohli osvobodit, a tak aspoň luštíme.
Po nějakém čase přichází Jeníčci a obsazují další z volných kójí. Postupně chodí týmů víc a víc, takže se Dejw dostává ven (nakonec zařízení trochu zlobilo, takže mohl být venku asi už i dřív.
Máme části vět a řešíme, co s nimi. S Dejwem venku pak kompletujeme všechny texty, ale nic kloudného nám z toho neleze. Chceme v tom vidět morseovku.
Jeníčci se zvedají a odcházejí. To od nich není vůbec milé.
Nakonec to Pája vykouká a čte řešení: SANCE HRADISTE

Dejw chce jít tradičně co nejvíc napřímo, a tak jdeme cestou necestou.

8) Měsíční a Breaking N E W S (2:04 - 5:42) - průběžné 21. místo (vede Tmou.org, v 0:12 na 12)
Zase na kopci vyzvedáváme zadání a vidíme, že je rozdělené na 8a) a 8b). Snažíme se řešit obě části zároveň, ale s Breaking N E W S si moc nevíme rady. Máme v nich najité směry a přemýšlíme, jestli se jedná o dvě šifry nebo pouze o nápovědu k měsíčkům. Bereme to spíš jako tu nápovědu a naplno se věnujeme měsícům.
Při různých diskuzích a výkladech si Dejw uvědomí, že těch poloh měsíce je 26. Chopím se tedy desek a vykreslím na relativně "velký" papír všechny polohy (Dejw to sice udělal taky, ale v nanoměřítku). Máme nakresleno, uděláme si frekvenčku a díky málo frekventovaným písmenkům abecedy a ZOO na konci je mapování písmenek vcelku hračka.
Čteme DETSKEHRISTENAZLUTEZNACCENAZAPADODMINIZOO

Přesun volí Dejw přímočaře, až tak, že se v jednu chvíli ocitáme na kraji do skoro propasti. Ubereme na intenzitě a jdeme po žluté, i když z té nakonec sejdeme a trochu se ztratíme.
Každopádně na dětské hřiště trefíme a nalézáme zadání.

9) Malby (5:42 - 6:08) - průběžné 28. místo (zvitezili Tmou.org, dokoncili v 2:08)
Potkáváme se tu s právě příchozími Jeníčky a řešíme, co je to za tři kameny a co nám tím orgové chtějí naznačit. Pája odesílá příchozí sms, ale nic se neděje.
Na zadání jsme si navíc všimli malého b), které je připsané pouze fixem, a tak řešíme, jestli se jedná o záměr nebo je to chyba.
Z kamenů nás nic moc nenapadá a protože nám nepřišla sms s pořadím, řešíme, že asi musíme najít ještě i 9a).

Začíná pršet a my přemýšlíme nad kameny a znovu nad Breaking N E W S.
Dopadá na nás ranní krize. Týmy sem přicházejí a vcelku rychle odcházejí, stejně jako Jeníčci (zase směr kopec) a my stále nic.
S 8b) se nám nedaří. A tak nakonec donutíme Páju, aby zkusila zjistit, jak je to s tou naší sms. Orgové radí poslat znovu. Takže nám přichází pořadí a od teď už řešíme jen ty tři kameny.
Z mapy vypadá rozumně ZÁVIST, takže se na to podíváme a usoudíme, že ten prostřední panáček závidí to jídlo těm vlevo a závidí ten odpočinek těm vpravo.
No nic extra elegantního, ale vzhledem k tomu, kolik času už jsme tady promrhali, tak jsme spokojení a jdeme na kopec.

Tak tohle teda orgové už přehnali! Takovej krpál??? Uff, uff...

10) Kostka (6:08 - 7:40) - průběžné 26. místo
Dejw rozprostírá karimatku a rozkládá 12 A4, na kterých je zadání. Děsíme se toho, co přijde.
Naštěstí se velice rychle ukazuje, že se jedná o vnitřní a vnější plášť jedné krychle. Přiřazujeme jednotlivé stěny k sobě a horlivě diskutujeme, co kam připojit.
Při lepení stěn zjišťujeme, že to tak jednoduché mít nebudeme, a na chvilku se zasekáváme. Nejlepším řešením se nám jeví rozložit si zvlášť vnitřní část a zvlášť vnější část a snažit se to vykoukat. Sice padají návrhy, že si to překreslíme, ale víte jak to v JÁDRU chodí... nejsou lidi.
Nakonec se shodneme, že už jsme s rozmístěním spokojení, a chceme panáčky na stěnách nějak rozumně číst. Pokouším se číst po stěnách, ale všímám si očiček, že se každý někam kouká, jako by se měli propojovat. Dalším pozorováním je panáček s velkou hlavou bez očiček a rukou, co kouká z vně a taky panáček s páskou přes oči.
Zkusím se tedy kouknout jako ten panáček s velkou hlavou (kuklou??) a vidím "K", postupným čtením získávám "A", "R", "O". Děcka mě náležitě podporují, vědí totiž, co by chtěli číst. Ve chvíli, kdy máme KAROVSKE UDOLI 4T, už si nejsem zcela jistý... Dejw už by se zvedal, ale říkám, že to teda ještě doluštíme. Popisujeme si tužkou už použité panáčky a postupně z toho teda dostáváme KAROVSKEUDOLISTUDANKA.

Za mě musím říct, že to byla parádní šifra a moc jsem si ji užil. Rozhodně palec nahoru.

Ještě si dovolím pro čtenáře zařadit i řešení, které orgové zveřejnili na stránkách hry:


Řešení šifry ze stránek: MATRIX - Indiana Jones

Přesun je v pohodě z kopce, takže to se nám líbí.

11) Tangram (7:40 - 9:50) - průběžné 23. místo
Přicházíme na stanoviště v údolí a vidíme tu mnoho týmů. Po vyzvednutí zadání usedáme poblíž Jeníčků a po krátkém pozdravení se dáváme do analýzy, co si pro nás orgové připravili.
Máme tu kostičky hlavolamu zvaného tangram. Vcelku rychle skládáme čtvereček a odhalujeme, že každá hrana má na sobě napsaných právě 14 znaků, shluky považujeme taky za jeden znak. Navíc si všímáme přetočených PQRS, které se vyskytují na několika hranách.
Opisujeme si z hran posloupnosti a zjišťujeme, že nikde není XYZ a že těch hran je přesně 23.
To už by stálo za to namapovat na ty kostičky nějak rozumně písmenka. Dejw poznamenává asi zlomovou myšlenku, a to, že dílek kosodélníku se dá nejenom orotovat, ale jako jediný otočit! Pak totiž reprezentuje jiný tvar, narozdíl od ostatních prvků, které stačí orotovat.
Tohle je zlomový bod a začínáme psát na hrany tangramu písmenka. Potvrzuje se, že se dají trojice ABC; DEF; GHI; JKL; MNO přiřadit vždy jen jednomu obrazci, a to jednoznačně, pak už máme jen kosodélník PQRS a TUVW (XYZ jsou mimo hru).
Začínáme skládat podle prvního znaku a světe div se, vykresluje se nám písmenko! Výborně!
Krása... šifra s parádním nápadem a zapojením artefaktu. Vynikající provedení - viz foto spokojeného Dejwa.


Zadání šifry ze stránek: MATRIX - Indiana Jones

Volíme urychlený přesun na další stanoviště, abychom předběhli v pořadí ty, co nevyluští.

12) Hexová (9:50) - průběžné 16. místo
Ricc s Dejwem vyzvedli zadání, ale už nic nestíháme vyluštit. Naše prvotní myšlenka je stejně mylná a asi bychom se do ní notně zamotali. Ale to už nemusíme řešit. Je tu konec hry.

V tuto chvíli jsme si nebyli jistí, jak máme na hru pohlížet, jestli být spokojení, jak jsme zafinišovali anebo jestli se nám to vlastně nelíbilo.
No puťák to byl opravdu vydatnej, já osobně jsem i s tím běháním měl v nohách přes 34km (což mě přivádí na myšlenku optimalizace obsahu batohu, ti, co mě znají, vědí o čem je řeč).
Z 12. stanoviště jsme slezli do Járova a náhradní autobusovou dopravou se přemístili do Prahy.

Když se na letošní Matrix díváme s odstupem, tak to byla parádní hra, kdy jsme se jen svojí nedůsledností a zabedněností připravili o dokončení. A to by byl pro nás velký úspěch. Vždyť kyborgové z Tmou.org to prošli o 8 hodin rychleji, než byla dead line! Nezbývá než před nimi smeknout a pokusit se příště vyvarovat chyb a zaútočit na vysněné cíle!
Byli jsme trochu zklamaní, že chyběla městská chaotická část, a rozladila nás hrubá nepřesnost v poloze nápověd pro šifry 5 a 6, ale s tím už se nedá nic dělat. Třeba aspoň na tu polohu si dají orgové příště trochu víc pozor.

Orgům děkujeme za příjemnou hru!

Díky!

Zapsal
Kodyn

další reportáže můžete navštívit zde:
Reportáže